Metro România investește într-un depozit logistic modern pentru HoReCa și retail alimentar

Metro România a inaugurat primul său depozit dedicat distribuției de produse alimentare (FSD) în Ștefăneștii de Jos, lângă București, anunță publicația esmmagazine.com.

Investiția este de 19,6 milioane de euro și realizată împreună cu compania belgiană WDP.

Depozitul are o suprafață de 12.000 mp și este conceput pentru a deservi eficient sectorul HoReCa și magazinele alimentare independente, în special cele din rețeaua de francize LaDoiPasi.

Caracteristici ale depozitului Metro România

  • Portofoliu de peste 11.500 de produse (proaspete, congelate, refrigerate, la temperatura camerei)
  • 25 de rampe de încărcare/descărcare
  • Zone cu temperatură controlată pentru produsele sensibile
  • Capacitate totală de 8.400 paleți

Acest centru logistic îmbunătățește semnificativ lanțul de distribuție Metro România, oferind:

  • timp de livrare redus
  • eficiență operațională crescută
  • integritate a lanțului frigorific
  • predictibilitate și prospețime pentru clienți.

La inaugurare, Steffen Greubel, CEO Metro AG, a confirmat planuri de investiții de sute de milioane de euro în România până în 2030, subliniind necesitatea unui climat economic stabil pentru dezvoltare.

Rețeaua Metro România include 26 de magazine cash & carry, un centru logistic central lângă București și platforme suplimentare la Reșița și Slobozia, asigurând livrări zilnice către peste 11.000 de clienți profesioniști.

Auchan România extinde franciza Simply by Auchan: 50 de magazine deschise

Auchan România continuă să investească în retailul modern prin extinderea rețelei de francize Simply by Auchan, care a ajuns la 50 de magazine în 14 județe.

Programul, lansat în iunie 2024, sprijină antreprenorii locali printr-un pachet complet de produse, servicii și know-how operațional. Rețeaua acoperă atât zone urbane, cât și comunități rurale, promovând magazine de proximitate moderne și accesibile.

Distribuția magazinelor Simply by Auchan

Magazinele sunt deschise în județele: Argeș, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Ilfov, Olt, Prahova, Teleorman și în București.
Județul Ilfov se remarcă prin cea mai mare densitate, având 8 magazine francizate.

Caracteristici Simply by Auchan

  • Suprafață între 50 – 350 mp
  • Până la 4.000 de produse disponibile
  • Gama variată: produse proaspete, congelate, alimentare, mărci proprii Auchan, cosmetice și articole pentru animalele de companie.

În prezent, portofoliul Auchan România numără peste 490 de magazine, inclusiv:

  • 26 hipermarketuri tradiționale
  • 8 hipermarketuri ATAC Hiper Discount
  • 9 supermarketuri
  • 1 magazin inovator Auchan Go
  • Aproape 400 de magazine MyAuchan (majoritatea în stațiile Petrom)
  • 50 de locații francizate Simply by Auchan
  • Un magazin online.

Citește și VIDEO Carnea de pasăre din România, vândută la un nivel record în afara U.E., peste 75.000.000 de euro

Donează pentru a susține site-ul lantulalimentar.ro.

sau în contul BCR: RO64RNCB0484008452370001

Write A Comment